BENİMLE ÇALIŞIN

Veriye dayalı pazarlama stratejileri konusunda danışmanlık veriyorum.

ÇALIŞMA MASAM

İşlerimi yaparken kullandığım cihazlar ve ürünleri inceleyin.

GÜNLÜĞÜM

Spor, beslenme ve gündelik deneyimlerimi paylaştığım Instagram hesabımı takip edin.

Sıkça sorulan sorulardan birini cevaplamak için, kullandığım donanım ve yazılımları listelemeye karar verdim. Eğer beğendiğiniz ürünler olursa bana sormaktan çekinmeyin!

Son güncelleme: 23 Ocak 2019

İş Donanımları

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Yaklaşık 9 senedir sadece Mac bilgisayarlar kullanıyorum ve bunun 5 senesi aynı bilgisayarı kullandım. Mid-2012 13″ MacBook Pro. Özellikle 2016-2017’de çok daha popüler hale gelen bu modelden bende 2 tane vardı. Bu modelin popüler hale gelmesinin sebebi, sabit diski ve hafızası güncellenebilen son MBP olması. Ben de benim 2 MBP’mun da hafızalarını 16GB, sabit disklerini de SSD’ler ile değiştirmiştim.

O bilgisayarlarımdan biri halen duruyor. 2017’nin başında 13″ MBP satın aldım, o da Early-2015’ti. Ancak hiç memnun kalmadım ve bu bilgisayarı ikinci bilgisayar olarak kullandım. Son olarak ise 2018’in başında 15″ MacBook Pro with TouchBar Late-2017 satın aldım. Bu bilgisayarı halen kullanıyorum. Tabi bu bilgisayarı satın alınca akabinde USB-C to HDMI ve USB-C to VGA gibi dongle’ları da satın almak zorunda kaldım. USB-C to Lightning kablosunu da unutmamak lazım.

DOCK

Mac bilgisayar kullanıyorsanız, özellikle USB-C girişi olanından, bilgisayarınızın her yanından kablo sarkmasına alışmışsınızdır. Ben masamda bu kabloları sevmediğimden dolayı, sadece ofisimde kullandığım Belkin Thunderbolt 3 Dock isimli cihazı satın aldım. Bu Dock’un DisplayPort, HDMI, 3xUSB3, Kulaklık, Ethernet ve 2xUSB-C çıkışı bulunuyor. USB-C çıkışlardan birini bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Hem kablolarımı saklamış oluyorum hem de tek kablo ile istediğim kadar cihazı bilgisayarıma bağlayabiliyorum.

MONİTÖR

2013’ün başına kadar sadece dizüstü bilgisayarın monitörü işimi görüyordu, ancak multi-disipliner çalışmaya başladığım 2013 yılından beridir ekstra monitör kullanıyorum. 2013’te 2 tane AOC E2461F monitör satın aldım. Bu monitörü seçmemin sebebi hem mükemmel görüntü kalitesi hem HDMI çıkışa sahip olması hem de ayaklığı olmadan da masanın üzerinde durabilmesiydi. 2 monitörü yan yana, masaya sıfır gören herkes monitörlerin modelini soruyordu.

AOC’nin monitörleri halen duruyor, hatta birini kullanmaya devam ediyorum. 2018’in ortasında ise 4K monitör alma kararı verdim ve sıkı araştırmalardan sonra Samsung’un U28E590D modelinde karar kıldım. Ne kadar iyi bir model monitör aldığımı ise kullandığım aylardan sonra çok daha iyi biliyorum. Çok memnun kaldığım bir monitör kullanıyorum.

KLAVYE VE MOUSE

Bu konuda kendimi güncellemedim. 2013’den beridir aynı klavye, mouse ve trackpad’i kullanıyorum. Magic Keyboard, Magic Trackpad ve Magic Mouse. Tüm cihazların da ilk versiyonları. Yeni çıkan versiyonlarına para vermeyi çok anlamlı bulmadım. Ayrıca mouse pad olarak da Steelseries QcK Heavy Series XXL model geniş bir mouse pad kullanıyorum.

DEPOLAMA

Lacie markası ile ilk tanışmam, Blade Runner tasarımlı sabit diski almamla başladı. 2013’ün Nisan ayında Amerika’dan satın aldığım 4 TB boyutundaki bu sabit diski benim en sevdiğim tasarımcılardan biri olan Philippe Starck tasarlamıştı. Halen kullanıyorum.

Ancak depolama konusunda Lacie’nin ne kadar güçlü olduğunu gördükten sonra Lacie almaya devam ettim ve önce Porsche Design 2TB, sonra ise Porsche Design 3TB USB-C satın aldım. Başka sabit disklerim de var, ancak en sevdiklerim bunlar. Bir de hızlı dosya taşıma için Sandisk’in Extreme 250 GB modeli SSD disk kullanıyorum.

Akıllı Cihazlar

AKILLI TELEFON

Apple dünyasında çalışınca, iPhone kullanmak zorunda kalıyorsunuz, evet. Ben de 2014’den beridir iPhone kullanıyorum ve son aldığım akıllı telefon da iPhone 8 Plus 64GB modeliydi. Samsung Galaxy Note 9 çıktığında, Note serisi zaten dikkatimi çeken bir seri olduğu için Note 9’a geçmeyi düşündüm. 2019 yılında akıllı telefonumdan WhatsApp, Twitter ve Instagram gibi uygulamaları silmeye karar verdiğimde, telefonumun artık Apple dünyasına ait olmasına gerek kalmadı.

2018’in Ekim ayında Galaxy Note 9 satın aldım ve kullanmaya başladım. Kamerası muhteşem, eğitim videoları bile çektim bu telefonla. Ocak ayının ortasında Android Pie güncellemesi aldığında, arayüz de muhteşem oldu.

İkinci telefon olarak halen iPhone 8 Plus kullanıyorum, ancak artık telefonla da çok işim olmadığı için bazı günler iPhone’a dokunmadığım bile oluyor.

AKILLI SAAT

Telefonda Android dünyasına geçmeden önce2017’nin sonunda Apple Watch Series 3 satın almıştım, Haftanın 5 günü spor yapan biri olarak, antrenmanlarımı takip etmek için kullanıyorum. Note 9’a geçince saatimi değiştirmedim. Ancak Galaxy Watch gayet ilgimi çekiyor, eğer saatimi de değiştirmeye karar verirsem, alacağım akıllı saat budur.

TABLET VE OKUMA

1. nesil iPad çıktığından beri, her yeni nesilde iPad’imi yeniledim. iPad’i genel olarak okuma yapmak için kullanıyorum. Takip ettiğim tüm yabancı dergileri iPad’den takip ediyorum: The Economist, Newsweek, Businessweek, Wired ve birkaç tane daha.

Bunun yanında Books uygulaması, özellikle ePUB dosyaları ve iBooks’dan satın aldığım kitapları okumak için çok faydalı oluyor.

Şu anda 12.9″ iPad Pro 2018 kullanıyorum ayrıca Smart Cover satın aldım, tabletin hem önünü hem de arkasını kapıyor. Çok memnunum.

Ses Cihazları

HOPARLÖRLER

2012 yılında, Jawbone markasının popüler olduğu zamanlarda, kendime Jawbone Big Jambox satın almıştım. O zamanlar piyasadaki en iyi bluetooth hoparlörlerden biriydi. O hoparlörü ofiste kullanmaya başladım. Çok beğenince, bir tane de eve aldım aynısından.

Bodrum’a taşındıktan sonra, evdeki ofisimde çok vakit geçiriyor olduğum için, iyi bir hoparlör almak istedim kendime ve araştırmalardan sonra Mackie CR3‘de karar kıldım. Yarı-profesyonel aktif monitör-hoparlör şeklinde geçiyor teknik olarak. Ses kalitesi mükemmel, son derece memnunum. Ancak tabi halen Jambox’ı da kullanıyorum.

Son olarak 2016’nın sonunda, Black Friday’de Amerika’dan Google Home aldım, akıllı hoparlör sınıfında Google Home. Şimdilik sadece İngilizce konuşuyoruz kendisiyle, Türkçesi de olsa ne güzel olurdu.

KULAKLIKLAR

Galaxy Note 9’a geçmeden önce Airpods‘u çok aktif kullanıyordum, halen iPhone’da birşeyler izleyeceğim veya dinleyeceğim zaman Airpods’u kullanıyorum.

Ancak 2015’in Mayıs ayında satın aldığım Parrot Zik 2.0 halen en sevdiğim kulaklığım. Mükemmel ses kalitesi, bluetooth bağlantısı, dokunmatik ayarları… Ayrıca Philippe Starck tasarımı olması da ayrı bir hikaye. En sevdiğim tasarımcılardan biridir kendisi. Amerika’dan yedek pil de satın aldım Zik 2.0 için, seyahatlerde ikisini de yanıma alıyorum, bitince değiştiriyorum.

Kayıt Ekipmanları

KAMERALAR

2013’te ilk defa profesyonel makine aldığımda, o dönemin en popüler ve en güçlü makinesi Canon 5D Mark II modeliydi. Ben de çok beğenerek aldım ve kullandım. Hatta 1 sene sonra 2014’ün Eylül ayında dünyanın en iyi lenslerinden biri sayılan Zeiss Otus 55/1.4‘ü satın aldım Mark II için. Hem fotoğraf hem de video için kullanıyordum bu cihazları.

2014 Eylül’ünde satın aldığım tek şey Otus değildi, aynı zamanda kamerayı daha profesyonel bir kamera ile değiştirdim. Blackmagic Production Camera 4K satın aldım. Sadece videolar için kullanılan bir makine bu. Lens olarak Canon’un LII serisinden muhtelif lensler kullandım.

2015’in sonunda bu kamera ve lenslerin hepsini sattım, artık ihtiyacım kalmamıştı.

Bodrum’a taşındıktan sonra online eğitim programları yapmaya başladım. Bu programları kaydetmek için nasıl bir kamera almam gerektiği konusunda çok sıkı araştırmalar yaptım ve en nihayetinde daha önce hiçbir modelini kullanmadığım bir marka olan Fujifilm’in X-T2 modelini satın aldım. Bir insan satın aldığı bir üründen en üst seviyede ne kadar memnun olabilirse, ben de o kadar memnunum. Cihazı Kit olarak satın aldım, dolayısıyla X-T2 gövdesi, 18-55mm Fujinon lensi, pil tutacağı, 3 yedek pili, 2 tane 64GB Fujifilm SD kartı ve adaptörleri ile birlikte geldi. Uzaktan kumanda olarak ise JJC’nin JM11‘ini kullanıyorum.

Kayıt yaparken kendimi görebilmem için bir de 7″ boyutunda Lilliput’un A7S 4K monitörünü aldım.

X-T2’nin yanında, işime yaradığı zamanlarda GoPro Hero 5‘i yardımcı olsun diye kullanıyorum. Canlı yayınlar için ise Mevo kamerayı kullanıyorum.

MİKROFONLAR

Satın aldığım ilk kayıt mikrofonu, iRig’in Mic Lav Pro versiyonu. 2’li satılan modelini aldım ve halen kullanıyorum. Akabinde Rode’nin NT-USB modelini satın aldım ve bu modele Line-In girişinden her türlü cihaz bağlanabildiği gibi, USB ile bilgisayara da bağlanabiliyor. Tabi her halükarda elektriğini USB’den alıyor.

Online eğitimler ve YouTube videoları ile birlikte kendime bir kablosuz mikrofon almaya karar verdim, ancak Sennheiser’ı seçmeden önce Boya’yı denemek istedim. Boya’nın BY-WM5 modelini satın aldım. Mikrofonunu hiç beğenmedim, bayağı kötü çıktı. Sonrasında aklıma bir fikir geldi.

Boya BY-WM5’in vericisine Rode SC3 ara kablosunu bağlayıp, iRig Mic Lav Pro’nun mikrofonlarından birini taktım. Mükemmel oldu. Yaptığım şey şu aslında, iRig Mic Lav Pro mikrofonundan kablosuz ses almak için Boya BY-WM5’in alıcı ve vericisini kullanıyorum. Bu ipucu 3.000 TL değerinde, çünkü Sennheiser almadan problem çözmüş oluyorsunuz aslında.

TRIPODLAR

Uzun zamandır Slik’in Pro 700DX modelini kullanıyorum. Çok güçlü bir tripod, 3-4 kilo rahatlıkla kaldırıyor. Ancak başlığındaki yağı çok azaldığı için tutukluk yapmaya başladı bir süre önce. Ben de Manfrotto’nun HM804-3W modelini satın aldım. Şu anda ikisini birden kullanıyorum.

El gimbal’ı olarak önce DJI’in Osmo Mobile modelini satın aldım, yeni versiyonu çıktığında Osmo Mobile 2‘yi de aldım, ancak ilk versiyonu satmadım, şu anda ikisini de kullanıyorum.

Ayrıca Manfrotto’nun MTPIXI-B, iKlip’in Grip Pro ve GoPro’nun masaüstü tripodlarını da kullanıyorum.

Konuşma davetleri ve diğer sorularınız için:
fatih@bilhassa.com.tr
Bodrum’dan sevgilerle ♥

Fatih Güner © 2018 Tüm hakları saklıdır.
Gizlilik Sözleşmesi — onlineegitim.io